Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Kõik uudised

Vladimir Tšerdakov teeb koostööd Linda Kliinikuga

Tuntud muusik ja ettevõtja Vladimir Tšerdakov teeb koostööd Linda Kliinikuga, tuletades meelde HIV-testimise vajalikkust. Vastvalminud meeleolukat klippi saab vaadata siit.

Homme, 1. detsembril tähistatakse üle maailma AIDSi vastu võitlemise päeva, ja sel puhul on kõik soovijad oodatud tegema HIV-testi Linda Kliinikus. HIV-testi võiks teha, kui on väiksemgi kahtlus HIVi nakatumise suhtes – nt ollakse kaitsmata vahekorras või on palju seksuaalpartnereid. Aktiivse sugueluga inimene võiks teha testi kaks korda aastas. Testi tegemine on kiire, tasuta ja konfidentsiaalne.

Eelmisel reedel korraldas Linda Kliinik testimisüritusi Narvas Astri keskuses ja ööklubis Avenue. „Meie soov on juurutada arusaamist, et HIV-testi tegemine on normaalne intiimhügieeni osa. See on parim viis kaitsta ennast ja oma partnerit,“ sõnas Linda Kliiniku juht Kristiina Vainomäe.

Eestis on pikk koroonaaeg vähendanud HIV-testide tegemise arvu – näiteks kui koroona-eelsel aastal 2019 tehti aastas 214 497 testi, siis tänavu on neid kümne kuuga tehtud 153 596. Suurenenud on positiivsete HIV-juhtude arv (2019 – 178, 2020 – 147, 2021 – 125, 2022 jaanuarist oktoobrini 213), ent kasvu taga on paljuski sõja eest Eestisse tulnud ukrainlased, kes on oma staatusest teadlikud ja jätkavad Eestis ravi. Siinsesse statistikasse lähevad nad aga kirja uute juhtudena ning Terviseameti hinnangul on umbes pooled tänavustest HIV-positiivsetest juhtudest seotud ukrainlastega.

Aruanded näitavad, et kogu maailm on uute nakkuste ja suremuse vähendamisel õigelt kursilt murettekitavalt kõrvale kaldunud. UNAIDS teatas eelmisel aastal 1,5 miljonist uuest HIV-nakkusjuhust – 1 miljon rohkem kui ülemaailmselt eesmärgiks seatud 500 000 – ja hinnanguliselt 650 000 surmajuhtumist AIDSiga seotud haiguste tagajärjel. Värskeima statistika kohaselt elab maailmas HIVi/AIDSiga 38 miljonit inimest ning HIV-epideemia algusest alates on AIDSiga seotud haigustesse surnud üle 40 miljoni inimese.

Eesti oli Euroopa Liidus uute HIVi juhtude arvu poolest 2020. aastal teist aastat järjest Malta ja Läti järel kolmandal kohal. Terviseameti andmeil on aastail 1988–2021 kokku Eestis HI-viirus diagnoositud 10 351 inimesel.

Enamasti ei põhjusta HIV mingeid kaebusi ja see võib sageli aastaid segamatult organismis paljuneda ja tasakesi immuunsüsteemi rakke hävitada. HIV-i saab ravimitega vaos hoida ja õigeaegne haiguse avastamine ning ravi aitab säilitada väga hea elukvaliteedi aastateks. Ilma ravita võib HIV-i viimases staadiumis välja kujuneda omandatud immuunpuudulikkuse sündroom HIV tõbi ehk AIDS.

Linda Kliinik on osa organisatsioonist AIDS Healthcare Foundation, mis on maailma suurim rahvusvaheline AIDSiga tegelev organisatsioon. Linda Kliinik on Narvas tegutsenud juba kümme aastat. Linda Kliinik on tavapäraselt avatud esmaspäevast neljapäevani kell 9-17 (neljapäeval kokkuleppel ka kuni kl 19) ning reedeti kell 9-15. HIViga elavatele inimestele pakub Linda Kliinik ravi ja nõustamist.

Lamprey in Narva

Promenaadil näete kudemisel ninasilmi

Narva elanikud märkavad jalutuskäigu ajal vees ninasirvi. Selge ilmaga on karjad näha otse kaldalt.

ninasarvik


See kala kudeb mais; on juba ammu märgatud, et see langeb kokku õitsva linnukirsi päevadega. Närvilise eluiga on 7 aastat, millest ta veedab viis aastat jõesillas vastsete – kilpkonnade kujul ja kaks aastat meres, võtab kaalus juurde ja saab sellest, mida oleme harjunud nägema. Pärast kaks aastat merel naasevad kalad kudemiseks jõkke.


Tuletame meelde, et kudemise ajal on kalapüük keelatud!

Suvehooaja lõpus toimub Ust-Narvas traditsiooniline näärifestival, mis kutsub kokku turiste Eestist ja teistest riikidest.

simulaator

Õuespordi simulaatorid on avatud, kuid mitte Narvas

Juri Ratas allkirjastas dekreedi, mille kohaselt võib välistingimustes kasutamiseks mõeldud mänguväljakutele olla juurdepääs. Kuid “võib-olla” ei tähenda “tahtmist”. Tänava treeningvarustuse avamiseks on vaja spordivarustust desinfitseerida pärast iga kasutamist. Seda silmas pidades jäävad Narvas avalikud tänavatreeningu seadmed praegu suletuks

Read More

Back to top