Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

VENE TEATER TOOB LAVALE NÄIDENDI „AUGUST: OSAGE’I MAAKOND“

Vene Teatri juubelihooaeg algas augustis lavastuse „Tavaline ime“ esietendusega. Kui kellelegi on jäänud mulje, et paus uute näitemängude lavale jõudmise vahel on kujunenud liiga pikaks, siis põhjus on selles, et mõned tööd nõuavad tavalisest rohkem loomingulist pingutust ja aega. Tracy Lettsi kultuslik näidend „August: Osage`i maakond“ on üks neist. Lavastuse proovid kestsid üle nelja kuu ja 5. novembril jõuab kauaoodatud lavastus Vene Teatri suures saalis lõpuks publiku ette.

Näidendi maailmaesietendus toimus 2007. aastal Chicagos Steppenwolfi teatris. Aasta hiljem pälvis Tracy Letts näidendi eest Pulitzeri preemia, lavastus aga pärjati viie Tony auhinnaga. „August: Osage`i maakond“ etendus Broadwayl 648 korda täissaalidele ja nimetati teatrikriitikute poolt Ameerika näitekirjanduse suurteoseks. 2013. aastal valmis näidendi põhjal film, peaosades Meryl Streep ja Julia Roberts. Film kandideeris mitmetele auhindadele, sh Oscarile ja BAFTAle.

Talente tuleb hoida

Näidendi “August: Osage`i maakond” lavastab Vene Teatris Artjom Garejev, kes sarnaselt Tracy Lettsile alustas oma teatrikarjääri näitlejana ja on seega hästi kursis nii näitekunsti peensustega kui ka teguritega, mis aitavad luua õnnestunud lavastuse. Artjom Garejevi lavastajakarjäär on olnud silmapaistev. Ülikooli lõputööna valminud lavastus „Vaenlane“, mille aluseks on Amelie Nothombi romaan „Vaenlase kosmeetika“, pälvis 2015. aastal Eesti teatri aastaauhinna parima lavastaja kategoorias ning sellest kujunes suursündmus Aleksandr Ivaškevitši ja Igor Rogatšovi loomingulises elus.

„Vaenlane“ on lavastus, mis tõi Igor Rogatšovi sõna otseses mõttes teatrisse tagasi – kuigi see tundub nüüd ehk uskumatuna, siis tema paus näitlejatööst kestis koguni 15 aastat. „Vaenlane“ kuulub jätkuvalt Vene Teatri repertuaari ja on publikumagnetiks. Ka Artjom Garejevi järgmised tööd on pälvinud nii teatrikriitikute kui ka publiku soosingu. Näitena võib tuua Linnateatris lavastatud „Enigma variatsioonid“ (2019), mis sai kiitvate arvustuste osaliseks ja võitis mitmeid auhindu.

Artjom Garejevi olemus lavastajana nõuab lisaks loominguliste probleemide lahendamisele ka julgust riskida. Nõnda kutsus ta lavastuses “August: Osage’i maakond” osalema Sergei Pleskini, kes töötas teatris viimati lavameistrina (tal on siiski hea erialane ettevalmistus näitlejana, olles lõpetanud Peterburi teatriinstituudi ja töötanud filminäitlejana). Lavastusse on kaasatud ka õpilased Vene Teatri stuudiost, mille kunstiliseks juhiks on Artjom Garejev.

Perekondlikel põhjustel

„August Osage`i maakond“ on perekonnadraama, kuhu on pikitud koomilisi olukordi. Miks me põhjustame suurimat valu ja käitume kõige ebaõiglasemalt oma lähedaste suhtes? Näidendi tegevus toimub Westonite perekonna koduks olevas vanas majas Oklahomas, kuhu perekonna liikmed on äreva sündmuse ajel üle kogu riigi kokku kogunenud. Taaskohtumisest kujuneb suurejooneline võistlus selle nimel, kes on lähedaste poolt kõige enam kannatada saanud. Kes peaks oma elu ohvriks tooma: kas vanemad laste heaks või lapsed oma vanemate hüvanguks?

Tunded kasvavad üle pea, luukered pudenevad kappidest välja ja ühised õhtusöögid mööduvad nõude lõhkumise saatel. Westonitest on kujunenud üdini enesekesksed inimesed, kes esitavad teiste suhtes üksnes nõudmisi ja süüdistusi ning on võimetud ligimestele midagi vastu andma. Perekonnasõdades võitjaid paraku pole.

Tracy Letts oskab meisterlikult hoida tasakaalu musta komöödia, krimipõneviku ja eksistentsiaalse draama vahel. Tema tegelaskujudes avalduvad inimloomuse erinevad tahud: nad mõjuvad kord temperamentselt, siis aga jälle naeruväärselt. Lettsi sõnul on iga näitekirjaniku ülesanne tungida loojutustamise kaudu universaalsete teemade tuuma: „Minu enda perekonna lugu – nagu ka kõikide teiste oma – kätkeb endas mineviku tumedaid külgi. Ma arvan, et just see meelitabki vaatajaid ligi. Nad tunnevad koheselt ära iseenda ja oma perekonna.“

Lavastuse kunstnikuks on Rosita Raud (Eesti Noorsooteater). Tema loodud stsenograafia kujutab endast kolmekorruselist maja. Westonite perekonna kodumaja on lavaloo täisväärtuslik osaline, veresidemete sümbol, mis peegeldab ja teravdab perekonna ajaloo servasid. Loo atmosfääri ja olemuse esile manamises täidavad olulist rolli ka muusikaline seade ja videosisu.

Osades: Vladimir Antipp, Ljubov Agapova, Natalja Dõmtšenko, Ilja Nartov, Natalia Murina, Jekaterina Kordas, Tatjana Manevskaja, Aleksandr Okunev, Sergei Pleskin, Alina Karmazina, Igor Rogatšov, Dmitri Kosjakov, Stella Frišman (Vene Teatri stuudio õpilane).

Esietendus 5. novembril 2022

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Back to top